08 Bře

K Vánocům u nás neodmyslitelně patří i knihy. Každý rok minimálně jednu Ježíšek, spolu s ostatními dárky, dosnese, a jelikož není Ježíšek lehkovážný, tak i knižní dárky u nás sklízejí velký úspěch. Po tom, co opadne těšení a nadšení z dárků a při chvíli svátečního volna se do čtení pustíme, vyvstane jeden malý problém – Čím je založit? Nejsem žádný knižní barbar, že bych jim zohýbala rohy jen abych věděla, kde jsem dočetla, pruh odtrhnutých novin není to pravé ořechové, a tak jsem si sedla a vyrobila záložku…a to přímo záložku „šperk“.

Pomůcky:
kovový komponent záložky (1)
spojovací kroužky (2)
řetízek (3)
kovový přívěsek ve tvaru ptáčka (4)
korálky (5)
ketlovací a štípací kleště (6)
ketlovací jehly (7)
ketlovací nýty (8)
drobné komponenty a mezikusy (9)
kousek stuhy
Potřebný materiál na výrobu záložky
Kovový komponent záložky najdete v korálkových obchodech nebo e-shopech, stejně jako materiálu k výrobě . Při výběru korálků jsem si prohlédla svůj šuplík, který postupem času (i přesto, že se už aktivně nezabývám korálkováním), stále chudne, a vybrala z něj jedny z mých nejoblíbenějších korálků – tzv. kočičí oči. Tyto korálky umí krásně měnit odlesk a už samy o sobě nadělají spoustu „parády“ … a navíc se mi hodilo i to, že je mám nejen ve tvaru olivek, ale i menších kuliček, takže se dají zkombinovat.
Jako první krok jsem vzala spojovací kroužek a pomocí kleští ho roztáhla (jeden konec táhnete dolů, druhý nahoru – tím kroužek rozevřete). Na kroužek jsem zavěsila řetízek a zároveň očko protáhla i dírkou v komponentu záložky a kroužek uzavřela, čímž se oba dílky spojily (pokud jste již někdy zabývali korálky, popř. ketlováním, budete určitě vědět jak postupovat).

Komponent na záložku s řetízkem

Stejným postupem jsem přidělala na konec řetízku i přívěsek ve tvaru ptáčka. Ten má na spodní části očko, na nějž jsem přidělala korálek (ten se navleče na ketlovací jehlu a pomocí kleští s kulatými kleštinami se udělá na volném konci očko – to se dá v případě potřeby roztáhnout a navléct na něj další mezikusy a komponenty).

Naketlovaný ptáček na záložku do knihy

Pod tento korálek jsem přidělala, pomocí spojovacího kroužku malý komponent ve tvaru kytičky.

Přidávání komponentů na záložku do knihy

Jakousi „hlavní větev“ máme hotovou.
Dál jsem, pomocí spojovacích kroužků, přidávala další řetízky, korálky a komponenty. Nechte pracovat svoji fantazii a vyrobte si tak podle svých představ buď jednoduchou nebo opravdu bohatou záložku, to už záleží jen na vás. Postup je stále stejný – korálky se přidělávají na ketlovací jehly (pokud budou posledním kusem v řadě, tak na ketlovací nýtek) a řetízky, spolu s dalšími komponenty, přiděláváme na spojovací kroužky. Já jsem ještě nakonec na očko, které je v horní části komponentu záložky, přivázala kousek stužky a provázku v odpovídající barvě.

Korálková záložka do knihy
Komponent záložky patří zavřít do knížky – je tenký a proto nezanechá žádné stopy nebo vrypy do stránek – a ozdobný řetízek nechejte viset přes hřbet knihy.
A teď už budu vědět, kde na které stránce jsem skončila….a navíc si i ve stovce stejných knih bezpečně najdu vždy tu svou :-)
Korálková záložka do knihy v knize Saturnin

Příjemné tvoření!

Vložit komentář