12 Kvě

Středověk nebyl zrovna mírumilovným obdobím. Bitky, bitvy i války byly takřka na denním pořádku. Zbraně se vyráběli ve velkém a mistři kováři si mohli utlouct kovadliny. Tehdy vznikaly i halapartny, zbraně, které si určitě vybavíte při vzpomínce na film Noc na Karlštejnu. My tedy nebudeme bušit ani do železa, ani kovat dokonalá ostří, takovou atrapu halapartny si totiž vyrobíme ze dřeva.

 

Pomůcky:

překližka

dřevěná tyčka

vruty

elektrická pila

brusný (smirkový) papír

barva na dřevo

štětec

vrtačka

tužka

papír

nůžky

nůž

 

Na papír předkreslete vrchní část halapartny, tu následně vystřihněte a šablonu obkreslete na překližku.

Nákres halapartny

Pomocí elektrické přímočaré pily a plátku na dřevo celou část vyřízněte (vrchní bodec udělejte tupý, ne doostra). Brusným papírem dokonale zaoblete všechny hrany (nejde nám přeci o to, aby se děti zranily, ale aby si pohrály) a celou tuto část natřete na šedou barvu.

Vrchní část halapartny

Dřevěné tyčky opět dokonale opracujte smirkovým papírem nebo bruskou (aby si dítě nezadřelo do ruky třísku) a ostrým nožem (popřípadě dlátem apod.) uděltej do jednoho konce hlubokou drážku.

Tyčky do halapartny

Do ní potom vložte vrchní část halapartny a přišroubujte, aby jednotlivé části dobře držely u sebe (dejte při tom pozor, aby vrut někde nevyčníval). Malého zbrojnoše potom dovybavte dřevěným štítem (návod ZDE) a nechejte ho, aby ze sebe dostal přebytek energie bušením třeba do starého špalku.

Halapartny

Vložit komentář