17 Bře

Již v několika návodech jsme zkoušeli plstění z ovčí vlny. Možná někoho tato technika učarovala a začal se jí věnovat. Ale plstění se dá dělat několika způsoby a právě plstění do polystyrénu je celkem opomíjené. A tak je na čase se této technice podívat na pomyslný zoubek.

 

Pomůcky:

polystyrénový základ ve tvaru kuřátka (popř. i vajíčka)

barvená ovčí vlna – dva odstíny žluté, oranžová, červná a bílá

kartonová podložka

zelený filc

tavná lepící pistole

plstící jehla

molitan

Materiál na plstěné kuře - velikonoční dekorace

Plstění do polystyrénu je prakticky obdobné jako všechno suché plstění. K jeho úspěšnému zvládnutí samozřejmě i tentokrát budeme potřebovat plstící jehlu, do níž se při propichování vlny zaplétají jednotlivá vlákna a tím lépe drží tvar. Vlnu si tedy přiložíme na polystyrénový základ (pracujeme vždy s chomáčkem, který zakryje polystyrén v jedné části – nepokrýváme tedy najednou celou figurku kuřátka) a začneme plstící jehlou propichovat vlnu. Ta se zachycuje v polystyrénu a zůstává tam.

Plstění do polystyrénu

Doporučuji použít tenčí jehly, aby vpichy nebyly tak vidět a každý kousek vždy několikrát propíchnout, aby byla vlna pěkně symetricky zaplstěná. Nejprve tedy můžeme kuřátku udělat oči, na něž použijeme dva menší chomáčky přírodní nebo bílé vlny a doprostřed černé tečky.

Plstění do polystyrénu - velikonoční kuře

Následně zaplstíme oranžový zobák. Potom začneme pokrývat jednotlivé části těla.

Plstěné křídlo kuřátka

Světlejší žlutou vlnou křídla a zbytek těla tmavším odstínem.

Plstěné kuře na polystyrénovém základu

Až máme celé tělo hotové, můžeme stejným způsobem pokrýt ještě polystyrénové vajíčko. Na molitan položíme zelený filc, do něj naplstíme chomáček zelené vlny jako trávu. Na kartonovou podložku nalepíme tavnou lepící pistolí připravený filc a na něj potom polystyrénové tvary.

Plstění do filcu

Takto jednoduše si připravíme netradiční velikonoční dekoraci. Ale nemusíme samozřejmě zůstat jen u kuřátek. Obchody s výtvarnými a hobby potřebami nabízejí nepřeberné množství různých polystyrénových tvarů, které se k plstění výborně hodí a na nichž si tuto techniku můžete vyzkoušet.

Velikonoční dekorace - plstění do polystyrénu, kuře

2 komentáře

 • Marie 8.1.2016 at 22:49

  Dobrý den, jaké rouno je prosím nejlepší? Míkané nebo česané či jiné? Díky MM

  Odpovědět

  • Tvořivé pracky 9.1.2016 at 9:10

   Dobrý den, ideální je koupit si od každého trošku a vyzkoušet, protože někomu víc vyhovuje jedna, druhému druhá (a také se to hodně liší od toho, na jakou techniku budete vlnu používat – mykaná je vhodnější na plstění za sucha, česaná spíše na víly a mokré plstění, ale ani to není jednoznačné, protože opravdu každému vyhovuje něco jiného). V případě tohoto konkrétního projektu byla použita vlna z chráněné dílny Ignis (najdete na internetu).

   Odpovědět

Vložit komentář