11 Bře

Nevím jak přesně nazvat tyto postavičky, aby to někoho příliš nepobouřilo (a že jsem se tedy už setkala s tím, že se lidé šťourají v kdejaké drobnosti). Já si je soukromně nazvala péráčci, protože mají ruce, hlavu a nožky na pérkách a díky tomu se po zatažení pohybují. Jen se obávám, že tento název se neuchytí :-) Tak jim budeme třeba říkat pružináčci, snad už to bude v souladu se slušnými mravy. A když ne, tak si je nazvěte klidně jinak.

 

Pomůcky:

polystyrenové (nebo vatové) koule – větší a menší na tělo, dvě poloviny na nohy, dvě malé na ruce a malinkou na nos

akrylové barvy

štětec

špejle

drát

dřevěná nebo kovová tyčka

štípací kleště

barevné papíry

tavná lepící pistole

 

Když jsem tyto panáčky vyráběla s větší skupinou dětí, tak mě moc potěšilo, kolik krásných a rozličných postaviček vzniklo – princezna, žabka, dvě myšky a sněhulák. Já, protože jsem taková citlivá duše ( :-D ), jsem si vyrobila piráta a ten bude taky hlavním hrdinou tohoto návodu.

Ze dvou větších polystyrenových koulí vyrobíme tělo. Každou kouli pomalujeme podle toho, jakou část těla má představovat.

polystyrenové koule

Doporučuji vždy nejprve koule pomalovat podkladovou barvou, aby ostatní vrstvy více vynikly. Na hlavu nakreslíme šátek, oči a pusu, potom přilepíme nejmenší kouli jako nos. Koule si před pokreslením napíchnětě na špejli, bude se vám takto lépe pracovat a než barva uschne, můžete si ji zapíchnout do kousku polystyrenu nebo květináče a pracovat na dalších věcech.

Pomalované části piráta

Největší koule pak bude jako tělo – pirátovi nakreslíme tmavě modré kalhoty, opasek a pruhované tričko.  I díly na ruce a nohy je třeba pomalovat, aby to pirátovi slušelo.

Na drobné detaily (např. šavle a konce šátku) použijte barevné papíry.

Než nám všechny části dobře zaschnou, vyrobíme si pružinky a to tak, že na tyčku namotáme drát. Drát potom z tyčky stáhneme a podle potřeby zkrátíme kleštěmi. Připravte si čtyři tenčí pružinky a jednu silnější, kterou připevníme na hlavu.

Pružinky z drátu

Až máme vše přichystané, začneme lepit dílky k sobě (můžete nejprve do polystyrenu udělat šídlem nebo ostrými nůžkami dírky, do nichž vlepíte pružinky, aby lépe držely). Na hlavu přilepíme nos,  konce šátku a pružinku, hlavu na tělo, k tělu čtyři pružinky a na ty potom ruce a nohy. Nakonec ještě do ruky šavli.

Pirát z polystyrenových koulí

Nejlepší místo pro hotového panáčka je lustr, kde ho můžete pověsit. Bude se tam v průvanu pohupovat a dohlížet na to, jestli třeba nepřiplouvá jeho pirátská loď.

Vložit komentář