04 Bře
Položit si někam hrneček s kávou nebo skleničku s nápojem může být v domácnostech s „choulostivou“ hospodyňkou nefalšovaná dramatická situace. Kolečko, které po sobě zanechá kupříkladu orosená sklenička na vyleštěném konferenčním stolku z ebenového dřeva, může vést k menší hádce, tvrdé poznámce nebo taky k pohledu podlitém krví a v krajním případě i nečekanému ataku. A ruku na srdce – dostat smetákem nebo se nechat probodnout pohledem rozzuřeného býka…po tom určitě nikdo netouží. A abychom tomuto předešli, zkusíme si utkat podšálky.
Pomůcky:
papírový talíř
nůžky
vlna
Tkaní tady bylo již několik tisíciletí před naším letopočtem. Lidé si takto vyráběli první kousky svého oděvu, díky němuž byli chráněni například před nepříznivým počasím. A jelikož to byl úžasný vynález, používá se jen mírně pozměněný dodnes. A tak se dnešním návodem vrátíme o několik let zpět a zkusíme tkát opravdu jednoduše a to pomocí papírového talíře. Při výrobě podšálku využijeme vroubkovaný okraj talíře, který pomocí nůžek nastříháme v pravidelných odstupech. Těchto „drážek“ je potřeba zhotovit tolik, aby jich v konečném součtu byl lichý počet.
Následně si vezmeme vlnu a připravíme tkací osnovu.
Vlnu navlečeme do jedné drážky jedním koncem, vedeme přes střed do protilehlé drážky, dál vlnu dáme do vedlejší drážky a zase zpátky přes střed do protilehlé (názornější v tomto postupu bude určitě fotografie než složité vysvětlování).
Až takto nastavíte celou osnovu kolem celého talíře, vezměte vlnu, kterou chcete tkát, volný konec uvažte pomoci uzlíku do středu a veďte vlnu vždy jednou pod osnovní nit, podruhé nad ní a tak stále dokola a dokola až do požadované velikosti podšálku.
Potom osnovní nitě sundejte z talíře, přestřihněte v půlce a svažte uzlíky vždy dvě nitě k sobě (poslední samotnou přivažte k některé sousední). V tuto chvíli je základ podšálku hotový, ale chtělo by to ještě okraj obháčkovat nebo jinak upravit, aby nebyly uzlíky tolik vidět.
Vložit komentář