04 Bře

Položit si někam hrneček s kávou nebo skleničku s nápojem může být v domácnostech s „choulostivou“ hospodyňkou nefalšovaná dramatická situace. Kolečko, které po sobě zanechá kupříkladu orosená sklenička na vyleštěném konferenčním stolku z ebenového dřeva, může vést k menší hádce, tvrdé poznámce nebo taky k pohledu podlitém krví a v krajním případě i nečekanému ataku. A ruku na srdce – dostat smetákem nebo se nechat probodnout pohledem rozzuřeného býka…po tom určitě nikdo netouží. A abychom tomuto předešli, zkusíme si utkat podšálky.

 

Pomůcky:

papírový talíř

nůžky

vlna

 

Tkaní tady bylo již několik tisíciletí před naším letopočtem. Lidé si takto vyráběli první kousky svého oděvu, díky němuž byli chráněni například před nepříznivým počasím. A jelikož to byl úžasný vynález, používá se jen mírně pozměněný dodnes. A tak se dnešním návodem vrátíme o několik let zpět a zkusíme tkát opravdu jednoduše a to pomocí papírového talíře. Při výrobě podšálku využijeme vroubkovaný okraj talíře, který pomocí nůžek nastříháme v pravidelných odstupech. Těchto „drážek“ je potřeba zhotovit tolik, aby jich v konečném součtu byl lichý počet.

Příprava osnovy na tkaní podšálku

Následně si vezmeme vlnu a připravíme tkací osnovu.

Ukázka druhé strany talíře s osnovou

Vlnu navlečeme do jedné drážky jedním koncem, vedeme přes střed do protilehlé drážky, dál vlnu dáme do vedlejší drážky a zase zpátky přes střed do protilehlé (názornější v tomto postupu bude určitě fotografie než složité vysvětlování).

Tkaní podšálku na papírovém talíři

Až takto nastavíte celou osnovu kolem celého talíře, vezměte vlnu, kterou chcete tkát, volný konec uvažte pomoci uzlíku do středu a veďte vlnu vždy jednou pod osnovní nit, podruhé nad ní a tak stále dokola a dokola až do požadované velikosti podšálku.

Utkaný podšálek

Potom osnovní nitě sundejte z talíře, přestřihněte v půlce a svažte uzlíky vždy dvě nitě k sobě (poslední samotnou přivažte k některé sousední). V tuto chvíli je základ podšálku hotový, ale chtělo by to ještě okraj obháčkovat nebo jinak upravit, aby nebyly uzlíky tolik vidět.

Utkaný podšálek

Vložit komentář