04 Bře

Zabavit děti bývá občas celkem těžká věc, hlavně když jsou nemocné a jste zavření mezi čtyři zdi už více než týden. Ale jedna věc funguje celkem spolehlivě –  a tou je malování sádrových odlitků. Je to přece jenom něco trochu jiného než malovat na papír, také je potřeba si nejprve odlitky zhotovit a to sebou přináší míchání, odlévání, schnutí a čekání na finální výsledek. A to je přeci jenom zábava navíc.

 

Pomůcky:

forma

bílá sádra

voda

špachtle

plastová láhev nebo miska

vodové barvy

štětec

 

Shánění forem na odlévání je někdy celkem složité. V papírnictvích bývají dostupné spíše dětské motivy, ale na velikonoční motiv jsem tam zatím nenarazila. A tak jsem uvítala nabídku supermarketu Lidl, kde jsem našla silikonovou formu ve tvaru vajíček, která byla původně určená k pečení cukroví…no ale řekněte sami: výborně se hodí i na odlévání a navíc ji sádra nijak neublíží, tudíž ji posléze můžete použít i na to pečení.

Forma na sádrová vajíčka

Tak a pojďme se pustit do díla. Formu postavte na pevnou podložku (jelikož je silikonová a může se stát, že ji později budete nutně potřebovat přenést na jiné místo) – mě k tomu posloužilo dřevěné kuchyňské prkýnko. Použitou plastovou láhev (například od nápoje) vymyjte, rozřízněte na polovinu (nebo rozstřihněte) a spodní část použijte jako misku na míchání (stejně může posloužit i větší kelímek od jogurtu nebo nepoužívaná miska). Namíchejte sádru, nalijte do formy a nechejte dobře proschnout.

Vajíčka ze sádry

Jelikož je forma silikonová, odlitky jdou potom pěkně vydělat ven a je potřeba je ještě nechat dobře proschnout i z druhé strany, aby barvy dobře držely.

Pomalovaná vajíčka ze sádry

A teď už je to jenom na dětech – ty se mohou pustit do vlastní tvorby pomocí vodových barev. Aby vajíčka nepouštěla barvu, můžete je po pomalování přestříkat lakem ve spreji. A potom už jen zbývá naaranžovat je do velikonočního košíku.

2 komentáře

Vložit komentář