11 Led

Tento návod bude oproti ostatním o něčem trochu jiném. Tentokrát bych vám ráda předvedla svoje malovací potřeby, které používám k vybarvování razítek, výrobě pozadí pro ně a k dalším činnostem spojeným s výrobou přání, darovacích obálek, dárkových krabiček (tzv. explodng boxů), které najdete v našem internetovém obchodu.

 

Moje sbírka kreslících potřeb čítá pouhé čtyři kusy. Pro někoho, kdo je zvyklý mít ke své práci velký výběr, se to může zdát opravdu málo, pro mě je to však absolutně dostačující počet. Navíc si myslím, že jsem se více zaměřila na kvalitu než na množství a i toto mi plně vyhovuje. Dokonce jsem teď natolik spokojená, že neuvažuji o koupi žádných dalších kreslících potřeb, jelikož pastelky využívám spíš pro vybarvování, barvy na pozadí a inkousty na obojí. Hned na úvod vám musím prozradit, že všechny kreslící potřeby jsou akvarelové, k práci s nimi používám většinou vodní štětec od Kuretake a případně obyčejný štětec na detaily. Nejdůležitější ale je opravdu kvalitní akvarelový papír. V mém případě to byl akvarelový papír od Koh-I-Noor. Při testování jsem používala vždy stejné razítko od Art Impressions (božské dámy s vínem na dámské jízdě) a otiskla jsem jej pomocí Versafine Onyx black, který je voděodolný a tudíž se při práci s akvarelovými barvami nerozpíjí.

 

První, co jsem si ve svých začátcích pořídila, byla sada pastelek Mondeluz od firmy Koh-I-Noor. V sadě je 36 kusů pastelek a cena se pohybuje něco kolem 300,-Kč. Jejich velkou výhodou je, že je poměrně jednoduše seženete v lépe vybaveném papírnictví a není ani výjimkou, že běžně tyto pastelky mívají k dostání i po jednotlivých kusech a tak do začátku nemusíte investovat spoustu peněz, pastelky si můžete nejprve „osahat“ pomocí nějaké menší sady a až později dokupovat další odstíny. Po té spoustě let, co je mám, už se mi některé odstíny značně zkrátily, ale ještě i nyní po nich velmi ráda sáhnu.

Pastelky Mondeluz Koh-I-Noor vybarvení

Druhým příspěvkem do sbírky byla paletka plná Distress Ink kapiček, kterou jsem dostala od kamarádky. Kdo se věnuje scrapbookingu nebo cardmakingu Distress inkousty určitě zná. V tomto případě je na paletě v jednotlivém „chlívečku“ kapka barvy z Reink lahvičky, tedy náhradní inkoust, který se používá k oživení razítkovacích polštářků. Na paletku jsem dostala velkou spoustu různých odstínů a vybarvuji s nimi již několik let. Kapičky, které jsem dostala od kamarádky, mi vydržely snad čtyři roky, jak začaly docházet, dokoupila jsem si některé barvy. Tato metoda bude asi pro většinu z vás nedostupná. Vstupní investice je dost velká – lahvička s jedním odstínem vyjde na cca 130,-Kč ale pravdou je, že si potom už do smrti vystačíte s tím, co budete doma mít a bohatě to vystačí i když podarujete všechny sousedky a kamarádky ve městě. Já jsem osobně moc ráda, že mám tu možnost s paletkou pracovat a je to můj nejčastější vybarvovací materiál.

Vybarvení Distress Ink

Další, čím vybarvuji, jsou akvarelové barvy Gansai Tambi. Mám sadu s 36 odstíny, která je doplněná například i o zlatou a stříbrnou barvu. Tyto barvy mám obzvlášť ráda na pozadí, ty se s nimi dělají opravdu nádherně. Cena těchto barev se pohybuje okolo 1000-1500 Kč a pokud byste zvažovali jejich koupi, tak hledejte buď specializovaný obchod s výtvarnými potřebami, nebo internetový obchod. Běžně v papírnictví nebudou nejspíš k dostání. Na internetu se dají koupit i jednotlivé barvy samostatně, jedna barva potom vyjde na cca 80,-Kč.

Vybarvení Gansai Tambi

 

Posledním kouskem v mé sbírce je sada pastelek Derwent Inktense v počtu 36 kusů. Tyto pastelky nejsou primárně určené jako akvarelové, ale dá se s nimi takto pracovat. Cena se pohybuje kolem 1000,-Kč za sadu a najdete opět spíše na internetu. O těchto pastelkách vždy říkám, že mají pigmentu na rozdávání. Mají totiž nádherné pestré barvy a stačí, když se s nimi lehce dotknete papíru a po rozmazání vodou bude barva sytá. Jediné, co mina těchto pastelkách malinko chybí je pleťová barva.

Vybarvení Derwent Inktense

Tady ještě pro srovnání všechny obrázky pohromadě.

Vlevo nahoře Gansai Tambi, vpravo nahoře Derwent Inktense, vlevo dole Distress Ink, vpravo dole Mondeluz.

Vybarvená razítka Art Impressions

Abych vše shrnula, tak Mondeluz určitě doporučuji pro začátečníky, neztratí se vám ve výbavě, ani když přejdete na jiný druh malovacích potřeb. Distress Ink Reink je můj nejoblíbenější způsob vybarvování. Když se naučíte, jak s nimi pracovat, vyčarují vám krásné obrázky i bez velké snahy. Gansai Tambi jsou úžasné barvy, nejraději je mám na pozadí obrázků. A Derwent Inktense vybarví obrázek nádhernými sytými barvami.

 

Věřím, že každý, kdo se věnuje vybarvování má svoje oblíbené barvy a proto berte toto srovnání jen jako moje subjektivní a to navíc člověka, který se nikdy nepovažoval za žádného odborníka. Dlouhou dobu jsem si myslela, že když budu mít drahé barvy, budu mít krásné obrázky, ale tak to opravdu není. Vybarvování je hlavně o tom, že stále zkoušíte a učíte se…až přijde čas, kdy si najdete svojí vlastní cestu.

Vložit komentář