07 Bře
Každý rok se vždy v tuto dobu objevují v televizních novinách reportáže o tom, jak je škoda, že se místo klasických papírových přání, orazených známkou a poslaných poštou, posílají stručné texty bez diakritiky formou SMS. Je to vždy lákavé téma. Zastánci techniky mohou namítnout, že tak šetří nejen lesy, ale i poštovní doručovatelky, kterým se pod tíhou zásilek ohýbají říditka kol. A druhá strana zase vzpomíná na to těšení, kdy ze schránky vytahujete bílou obálkou nadepsanou rukou. A tak alespoň těm, kteří ještě nezanevřeli na kouzlo papírového přání, patří tento návod.
Pomůcky:
tvrdý bílý papír
tvrdý modrý papír
modrá stuha
raznice vločky
modré razítkovací podušky
černá razítkovací poduška (voděodolná)
silikonové razítko vloček
cling razítko sněhuláka
akrylátový bloček na razítkování
akvarelové pastelky
černé gelové pero
lepidlo v tyčince
oboustrannou lepící pásku
bílá vločka se třpytkami
štrasový kamínek
Dnes se tak trochu vnoříme do tajů techniky zvané cardmaking. Jedná se vlastně o vlastnoruční výrobu přání z papírů. Kdo se trochu orientuje ve světě tvoření, si určitě všimnul, že na pultech hobby obchodů je spousta krásných vzorovaných papírů, které jsou právě pro cardmaking (a nejen pro něj) určené. Ale abyste si nemysleli, že vás budu jenom lákat, budu vás hned na úvod i trochu varovat – tato technika je velmi, ale opravdu velmi návyková! Brzy zjistíte, že doma prostě MUSÍTE mít spoustu razítek, polštářků, barev, raznic, papírů a dalšího materiálu….a zase se dostanete zpět do dětských let, kdy vás kouzlo pastelek a fixů naplno pohltí.
My si dnes vyrobíme vlastní vzorovaný papír. K tomu budeme potřebovat silikonová razítka ve tvaru sněhových vloček a akrylátový bloček, na který se razítko přiloží. Ono tam krásně drží (samo a bez pomoci), nespadne, vy vydíte kam razítkujete a práce je tak jednoduchá.
Na razítkování budeme potřebovat ještě razítkovací podušky v odstínech modré. Bílý papír potiskneme vločkami a necháme zaschnout, vystřihneme do rozměrů základu přání (ten by měl být tak velký, aby se nám vešel do obálky standartní velikosti)….poduškami můžete „opatinovat“ i okraje karty.
Nyní si na akrylátový bloček dáme cling razítko sněhuláka (cling razítko je gumové razítko na jakési pěně – práce s ním je přesnější a kvalitnější než například se silikonovými razítky), natupujeme poduškou černé barvy s voděodolnou barvou a otiskneme na bílý papír. Jak inkoust zaschne, tak můžeme sněhuláka a detaily vybarvit akrvarelovými pastelkami.
Sněhuláka obstřihneme a podlepíme modrým papírem. Ze světle modrého papíru vystřihneme obdélník, můžeme zakulatit rohy a po obvodu obdélníku uděláme černým gelovým perem čárky…a můžeme přejít ke kompletaci celého přání. Na papír s vločkami nalepíme modrou stuhu. Do levé části nalepíme světlý obdélník a na to sněhuláka (toho je lepší nalepit širší oboustrannou lepící páskou, abychom vytvořili 3D efekt). Do pravé části na stuhu nalepíme bílou vločku se třpytkami (je to polotovar vyrobený z moosgummi – mechové pryže) a na ni nalepíme vyraženou vločku z modrého papíru. Doprostřed přiděláme už jen malý štrasový kamínek.
Z tvrdého bílého papíru vystřihneme základ pro přání – tedy rozkládací kartu a na ni vlepíme náš polotovar se sněhulákem.
No bylo to dnes trochu složitější, ale uznejte sami, že konečný výsledek celkem stojí za to a takové přání prostě musí potěšit každého obdarovaného.
Vložit komentář